środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastykuOpalenicy na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na balaski z plastiku na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z PCV wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek tworzy się z kamieni różnego kształtu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nietypowych zarysach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, by kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co dobrze nie uwydatni krawędzi trawnika czy tez kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

Ogromnie wysokie, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji rodzi orzeszki. Jeśli chcemy by nasze zielone ogrodzenie było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu. Należy mieć na uwadze także, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie będzie bardzo utrudnione.

Nic tak nie podkreśli projektu trawy bądź rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty nie zawsze potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, niewielkie drzewa zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu bądź zastawią gołe wycinki gleby. Estetycznie przycięty miniaturowy żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niskie bądź strzeliste zielone ogrodzenia wolno otrzymać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy są znacznie bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, aliści jego odmianę Cis wolno pościć samopas.Będzie szybko dojrzewał i ochroni filarowy zarys.

Gdyby wasz zakamarek jest nadzwyczaj ciemny, wskazane jest aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych wariantów maja formy o złotawych albo pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu skrajnego w słońcu, niemniej jednak nawet w chłodzie liście zostają wcale jasne, niby oświetlone promieniami.

środa, 20 kwietnia 2016

Każde balustrady Winylowe bywają stałym składnikiem wszelkiej posiadłości.

Wszelkie plotki z PCV bywają nieodłącznym elementem każdej posiadłości.

Rzadko kto planuje wymarzony budynek wolno stojący bez żywopłotu. By można się było przedostać na teren własnej posesji wymagana jest furta a także brama. Naturalnie płoty a także furtki ogrodzeniowe winny być porządnie zaprojektowane jako ze narażone są na znacznie mocniejsze obciążenie niż pozostała cześć ogrodzenie plastykowe na plot i furtkę ze sztachetek. W związku z tym jakie powinny być furty oraz wrota wejściowe? Każda bramka wejściowa powinna być na tyle duża żeby pozwalała swobodne wejście. Bramka wejściowa powinna też umożliwiać przejazd wózkom dziecięcym a także osobom na wózku. Przeważnie przyjmuje się iż furta ogrodzeniowa powinna mieć przynajmniej 1m szerokości. W zależności od ułożenia furtka ogrodzeniowa może być lewostronnie ewentualnie prawostronnie otwierana. Ze względu na to że przęsła ogrodzeniowe w większości wypadków są powieszone nad murkiem furtka powinna być troszkę wyższa niż przęsło ogrodzeniowe by plot PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek było równej wysokości.

Przy doborze ploty z plastiku na plot i furtkę sztachetowa istnieje więcej możliwości.

Bramy w ogrodzeniu mogą być jedno lub dwu skrzydłowe. Poza wyborem ilości skrzydeł bramy w zależnie od projektu posesji furtka może być przesuwna bądź otwierana standardowo. By uprościć obsługę do prawie każdej furtki można zamontować automat dzięki któremu furtka będzie się samoczynnie rozwierała. Wybierając bramę na szynach powinno się przemyśleć fakt że plot z Winylu przy furtce powinno być tak długie by cala brama bez problemu się za nim schowała. Furtki rozwierane z kolei potrzebują powierzchni żeby bramę można było swobodnie otworzyć. Jeżeli chodzi o rozmiar furtki to można ja dopasować indywidualnie wg potrzeb, niemniej jednak przyjęło się ze powinna ona posiadać co najmniej 3 metru długości.Najważniejszą decyzją jest wybór materiału z jakiego brama wjazdowa i furta powinna być wyprodukowana. Ww. dwa składniki ogrodzenia nie powinny odbiegać ani zarysem ani tworzywem od pozostałej części ogrodzenia aby balaski plastykowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa wyglądało jednakowo. W produkcji dostępne są bramy i furtki ogrodzeniowe z plastiku, metalowe ogrodzenia (w tym bramy oraz furtki) a także drewniane ogrodzenia (sztachety jakie można zastosować do zapełnienia bramy bądź furtki).