piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co dobrze nie uwydatni krawędzi trawnika czy tez kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

Ogromnie wysokie, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji rodzi orzeszki. Jeśli chcemy by nasze zielone ogrodzenie było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu. Należy mieć na uwadze także, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie będzie bardzo utrudnione.

Nic tak nie podkreśli projektu trawy bądź rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty nie zawsze potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, niewielkie drzewa zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu bądź zastawią gołe wycinki gleby. Estetycznie przycięty miniaturowy żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niskie bądź strzeliste zielone ogrodzenia wolno otrzymać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy są znacznie bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, aliści jego odmianę Cis wolno pościć samopas.Będzie szybko dojrzewał i ochroni filarowy zarys.

Gdyby wasz zakamarek jest nadzwyczaj ciemny, wskazane jest aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych wariantów maja formy o złotawych albo pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu skrajnego w słońcu, niemniej jednak nawet w chłodzie liście zostają wcale jasne, niby oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz