środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastykuOpalenicy na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na balaski z plastiku na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z PCV wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek tworzy się z kamieni różnego kształtu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nietypowych zarysach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, by kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz